На главную
Авторизация
 


Вспомнить пароль
Регистрация
Статьи
 
 • Современность (17)
 • XX век (12)
 • XIX век (4)
 • XVIII век (2)
 • XVII век (14)
 • XVI век (10)
 • XV век и ранее (17)
 • Нумизматика (20)
 • Клады (8)
 • Разное (22)
 • Инвестирование (3)
 • Нумизматический юмор (4)
 • Каталоги
   
  Республика Беларусь
   Памятные и юбилейные монеты (167)
  Великое Княжество Литовское
   Александр Ягеллончик (1492-1506) (10)
  Опрос
   
  Что по Вашему мнению перспективнее, выгоднее и надежнее для инвестирования и сбережения денег?

  Рублевые депозиты в банках
  Валютные сбережения/Депозиты
  Коллекционные монеты популярных серий и мелких тиражей
  Инвестиционные монеты
  Другое (обязательно написать что)

  Курсы валют
  Динамика золота
  Статьи

  ІЗРОЙ-MAGDUCLIT 2007. Монети Білорусі (до 1707 р.)


  Про книгу

  [BLR] [ENG] [POL] [RUS] [UKR]

     Історія грошового обігу в Білорусі нараховує багато сторіч, на протязі яких нашим пращурам довелося пережити немало війн, зазнати епідемій та голодувань.
     Однак, як не дивно, ці негативні явища дають нам сьогодні змогу кинути погляд вглиб років і побачити минуле в його матеріальному втіленні, узявши в руки монету, – невеличкий шматочок металу, який так багато може розповісти про те, чим колись жили вони, незалежно від своєї назви : і білоруси-кривичі, і білоруси-литвини, та й просто безіменні мешканці окупованої землі.
     Монета – цей відносно недорогий і доступний релікт минулого – потрапляє до наших рук "завдяки" часам лихоліть, які мимоволі спричинили те, що безцінні скарби дожили до сьогодення і продовжують бентежити нашу історичну пам'ять, та викликати незабутнє почуття зв'язку з минувшиною.
     На території сучасної Білорусі монети перебували в обігу ще з античних часів. Побувало їх тут за століття немало, потрапляючи як і з Заходу, так і зі Сходу, поки нарешті наші пращури не почали послуговуватися своїм власним грошовим засобом – вітебським ізройом. Його появу датують 12 сторіччям. Разом з формуванням та централізацією древньо-білоруського державного утворення – Великого Князівства Литовського, наприкінці 14 ст. з'являються і перші дрібні монети з легендами на давньо-білоруській мові. Одночасно з ними поширюється другий тип срібної гривні – литовський рубль.
     До кінця 1390-х років, що знаменують посилення централізації державної влади в руках Вітовта, нумізматику ВКЛ слід розглядати як емісії окремих удільних князівств. Безаперечно встановлено, що крім великого князя Ягайла у Вільні, свої монети били Володимир та Скиргайло Київські, Дмитро Новгород-Сіверский, Костянтин та Федір Подольскі, також інші князі. Окрім того, дуже ймовірно, що тільки недостатні зусилля в археологічних пошуках на сучасному етапі не дозволяють виявити дотепер невідомі монети деяких удільних князівств цього періоду.
     Біля 1392 р., завоювавши владу, започатковує масові емісії денаріїв Вітовт Великий. На зламі століть Вітовт отримує титул Великого князя і починає карбувати новий тип монет. Даний період характеризується пануванням десятинної грошової системи в країні, до речі, першої в Європі : 1 рубль = 100 пражським грошам = 1000 денаріям.
     Наприкінці 15 ст. відбувається так звана «вестернізація» монетного справи Великого Князівства. Монети стають схожими на західно-європейські і несуть на собі вже легенди виключно по-латинськи. Незважаючи на це, особлива велико-литовська грошово-вагова одиниця зберігала своє існування і надалі, і була скасована лише за Стефана Баторія, коли відбулася повна уніфікація грошових систем з Польщею.
     Монети ВКЛ продовжували карбувати з перервами до початку 18 ст., коли остання з них – шести-грошовик Августа II – побачила світ з-під станка монетного майстра.
     Зазначені періоди грошового обігу саме і висвітлює довідник, котрий шановний читач зараз тримає в своїх руках. У ньому вперше в Білорусі друкуються якісні фотознімки усіх основних типів монет, які перебували в обігу на землях країни, вказані їх орієнтовні ціни на білоруських колекціонерських ринках.
     Найбільшу увагу приділено періоду виникнення перших місцевих грошей – ізроїв, рублів та дрібних монет.
     У білоруських колекціонерів до них безпідставно низький інтерес. Це можна пояснити не стільки їх високими цінами, скільки майже повною відсутністю грунтовних вітчизняних праць на тему ранньої нумізматики ВКЛ.
     Тому, незважаючи на популярний характер даного видання, в розділах, присвячених першим монетам князівства, автори дозволили собі помістити наукове дослідження вітебского нумізмата Олександра Громико. Хоча з його висновками можуть не зовсім погоджуватися інші автори довідника. Найактуальніший матеріал про ранні монети був зібраний також ним, за приязної допомоги мінського дослідника Дмитра Гулецького.
     Деякі монети публікуються в даній книзі вперше. Окрім того, в своїй праці О. Громико оцінив ступіні рідкості ранніх монет ВКЛ за загальноприйнятою в Центрально-Східній Європі 8-бальною шкалою (R1-R8). Для усіх дуже рідких монет в інших главах, незалежно від ступіня рідкости, робиться тільки вказівка на це у вигляді букви R.
     Для менш рідких монет зазначена орієнтовна ціна, усталена серед білоруських колекціонерів. Стосовно даного і більш пізніх періодів приведена інформація не лише про вітчизняні монети, а й про іноземні, що були в обігу на білоруській землі.
     Монети Великого Князівства пронумеровані в межах глав для полегшення ідентифікації монет при посиланні на довідник. Вказані приблизні ціни для монет ступіня збереженості VF. Враховуючи те, що колекціонерський ринок схильний до частих перепадів цін, автори намагались віднайти актуальне значення ціни, за яку варто придбати монету, при збереженні великої ймовірності, що покупець не переплатить. Наприкінці довідника також розміщена корисна для колекціонерів тематична інформація, котра так само раніше не публікувалася в Біларусії в систематизованому вигляді. Запропонована шкала оцінки ступіня збереженості монет, що грунтується на найбільш сучасних системах інших карїн та на нових тенденціях колекціонерського ринку. Описані основні способи чищення монет і викриття підробок. Для стимулювання зацікавленості колекціонерів до досліджень в царині нумизматики і підвищення рівня знань про предмети колекціонування висвітлені питання техніки биття старовинних монет. Зібрана та опублікована інформація про місця зустрічей колекціонерів в Білорусі та сусідніх країнах.
    ГЕНЕРАЛЬНЫЙ ПАРТНЁР
  ОО 'БЕЛОРУССКОЕ НУМИЗМАТИЧЕСКОЕ ОБЩЕСТВО'
   
  Каталог TUT.BY Rambler's Top100 Русская монета | top 100 Яндекс цитирования